I Legiona napadlo, jestli sní androidi o elektronických ovečkách. Tato otázka je silně rozpracovaná v třetím díle Mass Effect a je jedním z hlavních nosníků příběhu mezi Kvariany a gethy. Mohou mít stroje vlastní duši? Shepardová si s tím umí snadno poradit.
Zdroj: nerfnow
Total 0 Votes
0
0
Luxusní vtip, po dnešku nejlepší věc co jsem viděla :). JInak vždy volit Gethy nic lepšího než jednotka s duší není… 🙂
Podle čeho jsi usoudil že ten stroj má duši? U stroje to více než spekulativní ale u Quarianů je to věc jasná ( pokud ovšem věříme v posmrtný život ) Raději volím sešrotování než genocidu.
Pak jsi nepochopil to, že genocida je v tomto případě obojí a o tom je příběh gethů.
O genocidě můžeme mluvit pouze u organiků ne o strojích. Stroj se řídí výhradně programem. Pokud si stroj je schopen napsat program podle kterého se bude řídit program který se vyvíjí a je schopen abstraktního myšlení. Pak by se dalo mluvit že ten program má duši, u getu jsem něco takového nezaznamenal.
Už samotný jejich odpor quarianům, při pokusu je vypnout, byl naprosto mimo programování.
Mno jestli se řídili podle zákonů Asimova kde stroj má za úkol chránit sám sebe aniž by to bylo v rozporu 1 a 2 zákonem tak se pořád řídí programem. Ve dvojce ME si měl možnost přeprogramovat Gety to znamená že se řídí výhradně programem.
Pokud by Quariané měli někoho, kdo dal Ghetům Asimovy zákony, pak by to bylo v rozporu s prvními dvěma zákony.
Gethové jsou schopni samostatného uvažování, heretici se rozhodli bez programování následovat Vládce. Shepard byl schopen přepsat způsob jak uvažují, to neznamená, že neuvažují. Použitím určitých technik (například řekněme mučení) lze pozměnit psychiku člověka tak, že v omezené míře lze také mluvit o přeprogramování. Gethové možná nemají duši ve spiritualistickém slova smyslu, ale rozhodně jsou myslící bytosti stejně jako Asari, Turiani nebo lidé.
Pokud se změní pořadí Asimových zákonů robotiky kde bude 1 zákonem zachováni stroje. Řídí se programem. Mohli Quariané experimentálně tyto zákony přehodit nebo došlo jednoduše k chybě. A že se takové hloupé chyby stávají. Byl by si třeba překvapen kolik misí na Mars byli zbabrané jenom kvůli tomu že se posílali data v anglických mírách na družici jenž tyto míry nepoužívala. Sám Legion říkal, že heretici počítají s jiným matematickým výsledkem či co. Mno a stou psychikou člověka tak to máš určitě pravdu. Manipulovat s lidmi je opravdu až děsivě snadné. Nicméně otázka zněla jestli Getové mají duši. Getové nejsou stejní jako Asari, Turiani …. atd. Getové jsou spíše něco jako mravenci nebo včely kde jedinec neznamená nic. Je to kolektivní mysl. Proto taky heretici uctívali Smrťáky oni jsou totiž naprosto stejní. Get jako jedinec nemá samostatnou mysl ani názor. Chová se tak jak chce kolektiv.
Pochybuji že by Quariané znaly „Asimovy zákony robotiky“. Ačkoliv jsou popsáni jako mnohem vyspělejší v navrhování UI a technologií „uchovávání svých předků v elektronické podobě“. Jak to že to nepředpokládaly s těmito zkušenostmi?
Ono také záleží na dané situaci a daných vědcích kteří u toho momentu, kdy se vše začalo vymykat byly. Následně se dá předpokládat „řetězová reakce“ která uvrhla jejich společnost v chaos…
Řetězová reakce byla nevyhnutelná, protože byli tak vytvořeni aby sdíleli zkušenosti ( všichni Getové jsou propojeni ) Asimovy zákony bych předpokládal u těchto robotů ( akurát by se jmenovaly Qurianské zákony robotiky .) ) pokud ovšem Quariané nevytvořili Gety jako válečné stroje. Tak trochu to připomíná Terminátora.
No, byly vytvořeni jako válečné a pracovní jednotky…
Domnívám se že Quariané již musely znát nebo se setkat s nějakou UI i před vytvořením Gethů a proto byl každý Geth inteligencí asi na „úrovni zvířete“ které se dá vycvičit. Jsou popsáni jako „univerzální řídící programy“ které mohly být nahrány jak do „tanku“ tak do „zemědělské platformy“. Jejich sdílení dat mohlo být pro urychlení jejich výcviku v dané oblasti. To že se začaly vyvíjet touto cestou sdílením dat mohl spustit i jen jeden chybný Geth nebo i celá řada jiných náhodných chyb. Což mohlo obejít mechanismy které tomu měly bránit způsobem který nebylo možné předvídat… Těch faktorů u tak komplikovaných systémů musí být mnoho…
Jinak Terminátor se zabýval stejnou problematikou. Proto jsou tyto incidenty celkem podobné.
Mechove se ridili pouze svym programem, kdezto Gethove byli schopni vlastniho mysleni (za urcitych podminek, tj pokud jich bylo hodne linknutych dohromady). Proto se ptali, jestli maji dusi; proto se nenechali vyhladit. A krasnej priklad samostatne myslici jednotky je Legion. Navic Quariani byli jasnymi agresory, Gethove jim nebyli hrozbou, sak se jim celou dobu starali o planetu 🙂
Podle toho že dokáže vidět za rozpory dvou „národů“. Duše ti dává ten rozměr který se strašně těžko popisuje, ale u zvířat ho nenajdeš, taky je to věc mozku, takže vlastně věc chemická. Ale existuje.
Hmm. Duše. Toto označení „něčeho“ co jde velice špatně specifikovat, je dle mého názoru závislé na představě co si každý pod tímto pojmem představí. Může to být představa mystická nebo představa jedinečné struktury nějakého organismu. Což jsou více či méně Gethové tak i Quariané.
Zničeni jak syntetického nebo organického života by bylo podobně tragické. Ale s velkou pravděpodobností by většina „organiků“ logicky zvolila zkázu té druhé skupiny.(Z důvodu alespoň společného původu.) Podobně bych to očekával od „syntetiků“…
(Ačkoliv může být vnímání světa organiků či syntetiků zcela rozdílné, tak se mi na jednu stranu zdá že jejich podstata může být podobná nebo i dokonce stejná…)
Jo. Jinak. ten vtip byl skvělý. 😀
Jistě je to hlavně filozofická otázka. Ale Gethové na začátku „nebyli vyvinutí“ Quariany nechali být. A při druhém útoku se bránili, takže proč vybrat někoho kdo chce zabít „věc“ která už věcí rozhodně není. A posmrtný život je idea, jako všechno okolo.
Souhlasím. Ten spor mezi Gethy a Quriany (dalo by se říct) byl „nevyhnutelný“. Gethové válku „nezačaly“ ale Quriané se zachovaly tak, jak se chová většina bytostí s emocemi (na jisté úrovni). To se jim ale také nedá zazlívat že se chovaly přirozeně. I když to je (zatím) jen sci-fi. Tak to bylo zajímavé dilema, když Quariané neměly dostatečnou důvěru v Shepardova rozhodnutí, tak záleží na rozhodnutí jedince který druh přežije a který ne. (Poměrně i děsivé.)
Zvláštní „skok přirozeného výběru“ díky jedinci.
Já sem měl Legiona vždycky rád. Ale volil sem Kvariany.
Ten pocit, když nemusíš volit koho ušetřit a koho ne
Chudák! Ale zato nejrychlejší cesta, jak to zjistit! 😀
XD tak ten je fakt dobrej Díky zpříjemnili jste mi den 🙂