Co je Andromeda

841 7

Nejprve pár informací z české Wikipedie:

Galaxie v Andromedě je spirální galaxie vzdálená přibližně 2,5 miliónů světelných let (2,4×1019 km) od Země v souhvězdí Andromedy. Je také známá pod označením Messier 31, M31 a NGC 224, ve starší astronomické literatuře má často označení Velká mlhovina v Andromedě. Galaxie v Andromedě je nejbližší spirální galaxie od naší Mléčné dráhy, ale není nejbližší galaxií. Má jméno po oblasti hvězdné oblohy, ve které se nachází, a které je pojmenované po mytologické princezně Andromedě. Galaxie v Andromedě je největší galaxie z Místní skupiny galaxií, která také obsahuje naši Mléčnou dráhu, Galaxii v Trojúhelníku a přibližně 30 dalších menších galaxií. Přestože je největší, nemusí být nehmotnější; nedávná zjištění naznačují, že Mléčná dráha obsahuje více temné hmoty a proto může být nejhmotnější galaxií v Místní skupině. Pozorováním Spitzerova vesmírného dalekohledu bylo zjištěno, že v galaxie M31 se nachází bilion (1012) hvězd, což je nejméně dvojnásobný počet hvězd Mléčné dráhy, jejichž počet se odhaduje na 200 až 400 miliard. Hmotnost galaxie v Andromedě se odhaduje na 7,1 × 1011 Sluncí. Studie z roku 2009 odhadla, že Mléčná dráha a M31 mají přibližně stejnou hmotnost, jiná studie z roku 2006 odhadla hmotnost naší Galaxie na přibližně 80 % hmotnosti galaxie v Andromedě. 

Trilogie Mass Effect se odehrává výlučně v galaxii Mléčná dráha (tedy v té naší).

Mass_Effect_3_Galaxy_Map

V sérii Mass Effect to není poprvé, kdy se setkáváme s Andromedou. Již v roce 2011 se objevil fanouškovský fan-art pro zamýšlený komix Mass Effect Andromeda.

 

mass_effect_fanfic_cover_by_calisto_lynn-d3iw0gt

A nesmíme zapomenout na původní význam. Andromeda byla dle řecké mytologie dcerou aithiopského krále Kéfea a jeho manželky Kassiopeie. Její matka byla velice pyšná a vyvyšovala nad mořské bohyně Néreovny a tvrdila, že by nad nimi vyhrála v soutěži krásy. Mořský bůh Poseidón za trest seslal na království potopu a Krakena. Podle věštby pak musela být obětována právě Andromeda, aby bylo království zachráněno.

Ve stejné době se vracel hrdina Perseus ze svých cest, kde mimo jiné zabil Gorgonu Medúsu. Následně porazil Krakena a zachránil tak Andromedu, kterou si pak vzal za ženu. Ovšem svatební veselka byla narušena příchodem původního nápadníka Andromedy, kterého pak včetně jeho družiny Perseus nechal zkaměnět díky hlavě Medúsy, kterou měl u sebe v mošně (zvané kibisis). Perseus se později s Andromedou vrátili do Arga, kde se Perseus stal králem. Andromeda mu porodila potomky jménem Persés, Alkaios, Élektryón, Sthenelos, Méstor, Heleios a Gorgofona. Jejich pravnukem byl největší hrdina Héraklés.

Téma Andromedy a Persea bylo zpracováno mnoha způsoby. Zde je ukázka ze zatím posledního filmového pokusu.

Total 9 Votes
2

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

About The Author

7 komentářů on "Co je Andromeda"

Leave a Comment